TERAPIA MANUALNA

osteopatia

masaż leczniczy

Osteopatia strukturalna

Terapia czaszkowo-krzyżowa

rysunek osteopatia strukturalna

Terapia czaszkowo-krzyżowa, znana również jako terapia powięziowa polega na delikatnej manipulacji poprzez uciskanie w obrębie czaszki, klatki piersiowej, przepony, miednicy oraz kości krzyżowej.

Ma na celu rozluźnienie struktur łączno-tkankowych, których napięcie może przysporzyć wiele dolegliwości. Układ powięzi zbudowany jest z tkanki łącznej dlatego też terapia czaszkowo–krzyżowa mobilizuje do lepszej pracy wszystkie organy w których ta tkanka się znajduje.

Osteopatię strukturalną stosuje się w celu wzmocnienia indywidualnej energii życiowej, co prowadzi do zwiększenia odporności organizmu i aktywacji procesów regeneracyjnych. Zabiegi osteopatii czaszkowo-krzyżowej wykonuje się głownie osobą z symptomami chorobowymi, ale również prewencyjnie u osób zdrowym.

Zabieg to łagodna i nieinwazyjna metoda manualna - ma na celu wprowadzenie pacjenta w stan głębokiego relaksu, w którym organizm sam zaczyna się regenerować.

To co wyróżnia osteopatię od innych zabiegów manualnych to, to, że terapeuta wchodzi w kontakt z każdą kością by przeprowadzić na niej terapię.

W jakich obszarach terapia czaszkowo-krzyżowa daje najszybsze i najbardziej spektakularne efekty? We wszystkich stanach pourazowych, które dają o sobie znać jeszcze długo po urazie - np. w stłuczeniach kości ogonowej (guzicznej).

Wskazania

rysunek osteopatia strukturalna

Istnieje wiele różnych wskazań, przy których pomocna jest osteopatia strukturalna, szczególnie polecana jest gdy występują:

 • dolegliwości powypadkowe i pourazowe;
 • nagłe i chroniczne bóle aparatu ruchowego (np. kolan);
 • skrzywienie kręgosłupa;
 • krzywo ustawione biodra;
 • stan chronicznego przemęczenia;
 • dolegliwości związane ze stresem np. bezsenność;
 • nadmierna pobudliwość.

Przewskazania

Zabiegów osteopati strukturalnej nie wykonuje się gdy występują:

 • choroby psychiczne;
 • „świeże” uszkodzenia mózgu;
 • uszkodzenia rdzenia nerwowego;
 • tętniaki aorty.

Na czym polega zabieg?

Podczas zabiegu terapeuta wyczuwa fizjologiczne ruchy czaszkowo-krzyżowe w całym ciele, ocenia ich rodzaj i od razu stosuje techniki mające na celu ich harmonizację. Tak więc diagnoza i zabieg stanowią jedno.

Fizjologiczne ruchy czaszkowo-krzyżowe mogą zostać zaburzone m.in. poprzez urazy, przedłużające się infekcje lub permanentny stres, który sprzyja wzmożonym napięciom nerwowo-mięśniowym.

Czasem już na pierwszy rzut oka możemy ocenić stan i pracę systemu czaszkowo-krzyżowego obserwując budowę głowy, ciała czy też sposób chodzenia (wewnętrzna lub zewnętrzna rotacja stopy, albo całej kończyny – można to również ocenić po sposobie zużywania się butów – podeszwy powinny ścierać się równo).

Metoda ta pozwala korygować nieprawidłowe położenie kości czaszki oraz kręgosłupa szyjnego – co jest unikalne w stosunku do innych metod manualnych.

Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania chętnie udzielimy wyczerpujących informacji telefoniecznie pod numerem 513 400 700 lub na miejscu w naszym gabinecie.